Ma, ha valaki fát lop, legjobb esetben felköbözik, esetleg mérlegelik, és a kapott értéket beszorozzák a tűzifa, esetleg a haszonfa erdőgazdasági, termelői átadási árával, ami majd' a fele a piaci árnak. Ezt veszik okozott kárnak az eljárás során.
A fatolvajok és az ügyükben eljáró hatóságok csak ezt fogadják el. Ma.
Ez egy agyatlan, hamis, életidegen és mégis, kényelmessége miatt uralkodó elképzelés. Ha a kivágott fa értéke pont annyi lenne, mint az erdőé, akkor néhány fakereskedést máris védetté kellene nyilvánítani.
Az álló fa értéke ugyanis nemcsak a belőle nyerhető haszon- és tűzifa értékének összege. Azt talán ma már a legtechnokratáb jogászok és pénzügyi szakemberek is felérik ésszel, hogy a fa – egyre összegszerűsíthetőbb mértékben – szén-dioxidot von ki és oxigént termel, továbbá gyökérzete, az alatta képződő avar, az azon tenyésző moha hóolvadáskor és hirtelen csapadékok esetén visszatartja, lassítja a vízáramlást, csökkenti az árvizek, földcsuszamlások kialakulását. Az erdei termékek, különösen a lassan már aranyárú gombák is családok ezreinek adnak megélhetést, bár amióta ott is a rövid távú szemlélet uralkodik, és bűnöző hordák felgereblyézik az erdőt, és elűzik, megverik, esetenként meggyilkolják a tulajdonost vagy az erdőőrt, ha akadályozni meri őket a pusztításban, ez is egyre rövidebb ideig jelenthet túlélést.
Egy-egy kifejlett fa a szálló por mázsáit képes megfogni és bekapcsolni a talajképződési folyamatokba.
Radó Dezső és sokan mások már ezeket összeszedték. Anélkül, hogy a részletekbe belemennék: egy fa értékét a lombtömege határozza meg, tehát a pótlása, a kivágásával okozott kár nagysága is attól függ. Egy hektár kivágott és újratelepített erdő értéke között több nagyságrendű a különbség.
Van egy – ugyancsak Radó Dezsőtől származó – egyszerű felértékelési módszer: Megmérjük a kivágott fa kerületét (ott, ahol a hagyományosan családi bűnözéssel foglalkozók egyébként is kivágják, derékmagasságban), és kiszámoljuk, hogy hány facsemete összesített kerülete éri el azt. A facsemeték ára között sincs nagy különbség, tehát ha valaki kivág és lop egy méteres vastagságú fát, annak ára nem csak a 20-40 mázsa tűzifa, vagy az egy köbméter nyers haszonfa értéke, hanem 20 darab kétszer iskolázott gyökeres, koronás, megeredt fa faiskolai értéke. Most az olyan 50-80.000 Ft körül van. Darabonként. És még rájön egy éves gondozás költsége, és a hiányzók pótlása.
A "jájdeszegíny", fizetni nem tudó bűnözők ellen meg adóhatósági eljárás indulhat, aztán oda a kilós arany nyaklánc meg a BMW és/vagy irány a jól fűtött hűvös.
Persze ennek az eljárásnak lennének nemkívánatos következményei is, mint pl. a börtönök és gyermekotthonok túlzsúfolttá válása, amin úgy lehetne segíteni, hogy maga a törvény eleve tartalmazná, hogy bizonyos értékhatár (pl. 1000 euró) alatt nemzetközi, európai körözés nem adható ki. Valószínűleg keresnének akkor olyan országot, ahol vagy melegebb van, vagy ingyen adják a fát.
További információk Levegő Munkacsoporttól kérhetők (szerkeszto@lelegzet.hu) és olvashatók:
http://vmek.oszk.hu/html/vgi/vkereses/vborito2.phtml?id=1214
http://www.c3.hu/~levego/99078/9907824a.htm