Ugyancsak várják azok jelentkezését, akik azt képzelik, hogy van olyan pénzügyi szervezet, amelyik uzsorakamatot fizet a pénzükre. Az Líceumba befektetett pénz ugyanis mindaddig kamatozik, amíg áll az intézmény ("Ezen szent hajlék alapítóiról és jótevőiről..."). Extra hozadéka a gyermekek imája. Bónusz-utazást illetve vendéglátást is kaphat...
A karácsfalvai Sztojka Sándor Görög Katolikus Líceum
július 7. 14:53

Az intézmény fontos feladata, hogy a kárpátaljai görög katolikus ifjúság számára biztosítson egy olyan középfokú oktatási intézményt, ahol a testi-lelki-szellemi neveléssel együtt az egyház ősi hitét és hagyományát is meg tudja mutatni.
A diákok többsége a nagyszőlősi és beregszászi járás területéről való, de egész Kárpátaljáról várják a tanulni, fejlődni vágyó fiatalokat.
Az oktatás a 8+3 osztályos rendszert követi. Jelenleg három évfolyamon 54 diák tanul az intézményben. A főépületben tantermek (8), díszterem, kápolna, könyvtár, TV-szoba, konyha, étkezde és kollégium gondoskodik a diákok igényeiről. A 70 férőhelyes kollégiumi részben három-, négy- és hatágyas szobák vannak.
A Líceumban az általános középiskolai oktatás mellett fafaragást, asztalosmesterséget, virágkötészetet, falusi turizmust lehet tanulni. Szervezés alatt áll a restaurátorképzés és a médiaoktatás. A diákok körében nagy népszerűségnek örvend a tányérfestészet. Ezeket a szakokat külön tanműhelyben oktatják.
A diákok a „Görögtűz” című saját lapjukban számolnak be rendszeresen saját életükről, tanulmányaikról, programjaikról, gondolataikról. A havonta megjelenő újságot nem csak az iskola tanulói olvassák, hanem néhány példányt eljuttatnak saját szülőfalujukba is.
A líceum időközi előadásokat szervez honismeret, magyarságtudat, történelem, egészségvédelem és egyéb témakörökben. Filmklub is működik. A kirándulások elsődleges szempontja Kárpátalja megismerése.
Az iskolának testvériskolai kapcsolata van a Pannonhalmi Bencés Gimnáziummal és a Hajdúdorogi Görög Katolikus Gimnáziummal.
A líceum szívesen várja azoknak az iskoláknak, közösségeknek, magánszemélyeknek, szervezeteknek, alapítványoknak a jelentkezését, akik szeretnének az intézménnyel és fenntartóival megismerkedni és kapcsolatot kialakítani.
Lehetőségek a látogatók, vendégek számára:
Karácsfalva Kárpátalja tekintetében többé-kevésbé középen fekszik. Járművel egy nap alatt Kárpátalja bármelyik pontját oda-vissza meg lehet járni.
Az iskola biztosítani tud:
• Szállást 70 főig (három-, négy- és hatágyas szobákban)
• Konyha és étkezőhelyiséget (megrendelés alapján 130 személyig)
• Előadótermet (150 főig)
• Őrzött parkolót
• Kerékpárt biciklitúrához (25 db)
Szervezni lehet:
Lelkigyakorlatokat (kérésre előadó papról is gondoskodnak)
• Rendezvényeket (előadások, konferenciák, lakodalom stb.)
• Táborokat (nyáron folyamatosan, tanítási időszak szüneteiben előzetes egyeztetés alapján)
• Kirándulásokat (idegenvezetőt biztosítunk)
Néhány nevezetes hely távolsága Karácsfalvától:
• Munkács (55km), Beregszász (30km), Nagyszőlős (12km), kismuzsalyi Árpád-kori templomrom (23km), Tisza-forrás (180 km), Ungvár (106 km), Vereckei-hágó (90km), Szolyvai emlékpark (70km), Huszt (40km)
Aki támogat minket, segítséget ad…
… egy oktatási intézménynek, amely a kárpátaljai magyarság és a magyar görög katolikusság értékeit megtartja és továbbhagyományozza,
… egy kultúrkincs megmentéséhez,
… a keresztény-erkölcsi és emberi értékek szerinti nevelés elősegítéséhez,
… színvonalas oktató-nevelő munkához,
… olyan szakmák oktatásához, amelyek eddig ismeretlenek vagy részben elfeledettek voltak.
Mindenki segíthet, aki…
… jó és hasznos tanácsot ad,
… egyszeri vagy folyamatos támogatást nyújt,
… anyagilag támogatja a kezdeményezést (a további építkezés segítése /pl. tornaterem/, tankönyvek és könyvtár kialakítása, taneszközök, vagy egyéb hasznosítható eszközök vásárlása, stb.),
… a fenntartási költséghez hozzájárul (Az ukrán állam ezt nem vállalja fel!),
… felhívja a figyelmét a munkánkra azoknak, akik tudnának segíteni.
A Líceum elérhetősége:
90320, Karácsfalva, Béke út 54/a
Tel/fax.: +380-31-43-36817
Sztojka Sándor, a Munkácsi Görög Katolikus Egyházmegye későbbi püspöke 1890. október 16-án, Karácsfalván látta meg a napvilágot. Tanulmányait a helyi egyházi iskolában kezdte. Tanárai korán felfigyeltek a tehetséges kisfiúra, s javasolták szüleinek a gyermek továbbtaníttatását. Így kezdhette meg gimnáziumi tanulmányait 1901-ben Ungváron. Gimnáziumi évei után, 1910-ben jelentkezett és nyert 13 társával együtt felvételt az Ungvári Papnevelő Intézetbe. Szemináriumi tanulmányait kitűnő eredménnyel folytatta, így az Egyházmegye Konzisztóriuma ajánlása alapján a III. évfolyamot már a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem teológiai karán kezdhette el. Egyetemi évei végeztével Sztojka Sándor hazatért Kárpátaljára, s a Munkácsi Görög Katolikus Egyházmegye akkori püspöke, Papp Antal (1912-1924) a Püspöki Kancellária levéltárosává nevezte ki. Egy évvel később pedig a szentszéki jegyző feladatát is rábízták. 1916. december 17-én, Ungváron Papp Antal püspök Sztojka Sándort – nőtlenül – pappá szentelte.
Felszentelése után új megbízásokat kapott a püspökségtől: Püspöki fogalmazó és szertartásmester, majd a kancellária titkára lett, s emellett újságírói feladatokat is betöltött. 1921-től pápai káplán és szentszéki tanácsos, 1930-tól székeskáptalani kanonok és püspöki irodaigazgató, majd püspöki helynök. A következő évben káptalani helynök lett, 1932-től kinevezett püspök. 1932. július 12-én pedig – lelkipásztori tevékenységének megkoronázásaként – Gojdics Pál eperjesi püspök vezetésével püspökké szentelték Ungváron.
Sztojka Sándor 11 éven át volt az egyházmegye feje, ezalatt 153-szor szolgáltatta ki az egyházi rend szentségét. Ekkor még nem tudhatta, hogy papjai közül sokan életüket vagy szabadságukat fogják adni azért, hogy hűek maradjanak hitükhöz és a Görög Katolikus Egyházhoz. Példaképül ott állt előttük Sztojka Sándor püspök, aki bár 1943. május 31-én visszaadta lelkét az Úrnak, tanítása azonban – „Hirdetni akarom az evangéliumot a szegényeknek!" – tovább élt, és erőt adott a Munkácsi Görög Katolikus Egyháznak a viharos időkben is a fennmaradáshoz.
Orosz István és Rita/Magyar Kurír
© Híreink „Magyar Kurír” forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók.