Pedig régebben szerettem volna oda költözni. Csak már akkor sem jött be nekem az a speciális etnikai sokféleség és multikulturalitás, amit tapasztaltam. Nem volt nekem semmi bajom az usztasákkal, a csetnikekkel, de még a megszokott harsánysággal bunkóskodó friccekkel sem. Akik zavartak, azok olyan ruhában voltak, hogy senki nem fedezte volna fel őket egy frissen szervestrágyázott, beszántás előtti gyomos kukoricatarlón. Ez még a kisebbik baj lett volna.
Ami jobban zavart, az a fegyverrel a kézben egy megszálló gyarmati hadsereg katonájától természetes gátlástalan stírolása a lányoknak és hát bizony egyesek részétől a fiúknak is. A németektől is harsányabb beszélgetéseik közben az éleslőszerrel töltött gépkarabélyt egy pillanatra sem engedték el. Sem cukrászdákban, sem a nekik hazai nosztalgiát jelentő mekdöglesz-ben. Taszárról ruccantak át.
Ez tényleg terrorfenyegtést jelentett. Félő volt, hogy vagy ők kezdenek megzavarodott elmével lövöldözni, vagy a (pl. fegyverüket ellopni szándékozó) bűnözők ellen fellépők lövik halomra környezetüket. Vagy csak félreértenek valamit. Akkor megúsztuk. Az a pár szerencsétlen, akiket meg betépve leszorítottak az útról autóikkal, csöndben maradt, ha túlélte.
Most meg megint itt lesznek, szándékuk szerint mindörökre. Nem elegánsan, civilben vagy díszelgő öltözetben, hanem durva, kúszásra tervezett harctéri öltözékben. Bármit is csinálnak majd, hozzájuk sem szólhat magyar rendőr, esetleg majd valami bizottságon keresztül lehet a feletteseinek jelezni. A szovjet katonák bűnözését, garázdálkodását is csak úgy lehetett néha leállítani, ha a megyei pártbizottságról felszóltak a KB-ba, annak a vonatkozó osztálya meg értesítette az SzKP KB-t.
Az Uráltól az Atlanti óceánig elterülő Európából meg kevesen akarják majd olyan helyen élvezni a kultúrát, ahol állig felfegyverzett gyilkológépek ülnek a kerthelyiségekben.
Ha meg a fegyver- és lőszergyártó cégek pénzügyi helyzetének javítására sikerül újabb háborút kirobbantani, akkor meg a műemlék-restaurátorok is jól fognak keresni az újjáépítésen.